VII. kapitola
Jak šli do Říma a jak jim pan papež schválil Řeholi a dovolil jim kázat
31. 1 Když blažený František viděl, jak z milosti Spasitele rostou bratři počtem i zásluhami, řekl jim: „Vidím, bratři, že Pán z nás chce učinit veliké společenství. 2 Pojďme tedy k naší matce, římské církvi, oznamme Nejvyššímu Veleknězi, co Pán skrze nás koná, a podle jeho vůle a přání konejme to, co jsme započali.“ 3 A protože se jim zalíbilo, co řekl, vzal s sebou dvanáct bratří a šli do Říma.
4 Cestou jim řekl: „Učiňme jednoho z nás naším vůdcem a považujme ho za zástupce Ježíše Krista mezi námi. 5 Kamkoli bude chtít jít, půjdeme, a když bude chtít zůstat, zůstaneme.“ 6 Tak zvolili bratra Bernarda, kterého blažený František přijal jako prvního, a dělali, co řekl.
7 Kráčeli s radostí a pronášeli slova Páně; a nikdo se neodvažoval mluvit, leda že by to vedlo k Boží chvále a slávě, nebo že by to bylo ku prospěchu jejich duší. Cestou se také modlili. 8 A Pán jim včas připravoval přístřeší i jídlo, které potřebovali.
32. 1 Když přišli do Říma, vyhledali assiského biskupa, který tehdy pobýval v Římě. 2 Jakmile je spatřil, s nesmírnou radostí je přijal.
3 Biskup byl znám jednomu kardinálovi, který se jmenoval Jan od Svatého Pavla a který byl dobrý a zbožný člověk a velmi miloval služebníky Páně. 4 Toho biskup seznámil s ideálem i životem blaženého Františka a jeho bratří. 5 A kardinál poté, co to vyslechl, projevil velikou touhu vidět blaženého Františka a několik jeho bratří. 6 Když slyšel, že jsou v Římě, poslal pro ně a zařídil, aby k němu přišli. 7 Jakmile je pak uviděl, přijal je s úctou a láskou1.
33. 1 Když pak několik dní pobývali s ním a on poznal, že to, co o nich slyšel, září z jejich skutků, velmi si je zamiloval. 2 A řekl blaženému Františkovi: „Svěřuji se vašim modlitbám a chci, abyste mě od nynějška považovali za jednoho z vašich bratří. Řekněte mi tedy, proč jste přišli?“ 3 Tehdy mu blažený František odhalil celý svůj záměr a že chtěl mluvit s Apoštolským Pánem a podle jeho vůle a příkazu pokračovat v tom, co započal. 4 Na to mu kardinál odpověděl: „Já chci být vaším prostředníkem u dvora pana papeže.“
5 A tak šel k papežskému dvoru a řekl panu papeži Inocenci III.: „Nalezl jsem velmi dokonalého muže, který chce žít podle svatého evangelia2 a zachovávat evangelní dokonalost. 6 Jsem přesvědčen, že skrze něho chce Pán obnovit celou církev na celém světě.“ 7 Když to pan papež uslyšel, podivil se a řekl mu: „Přiveď ho ke mně.“
34. 1 Následujícího dne jej tedy přivedl k papeži. 2 Blažený František objasnil panu papeži celý svůj záměr, jak to již předtím řekl kardinálovi.
3 Pan papež mu odpověděl: „Váš život je příliš tvrdý a obtížný, když chcete vytvořit společenství, a přitom nechcete mít ve světě žádný majetek. 4 Odkud seženete potřebné věci?“ 5 Blažený František odpověděl: „Pane, důvěřuji ve svého Pána Ježíše Krista. 6 Když on slibuje, že nám v nebi dá život a slávu, neodepře nám v příhodné době, co nutně potřebujeme pro naše tělo na zemi.“ 7 Papež mu odpověděl: „Je pravda, synu, co říkáš, ale lidská přirozenost je křehká anikdy nesetrvá ve stejném stavu3. 8 Ale jdi a z celého srdce pros Pána, aby ti ukázal, co je pro vaše duše lepší a prospěšnější. 9 Pak se vrať a oznam mi to a já ti to potom udělím.“
35. 1 Nato se odešel modlit a prosil Pána s čistým srdcem, aby mu to dal pro svou nevýslovnou slitovnost poznat. 2 Když prodléval v modlitbě a celé své srdce měl upřeno k Pánu, ozvalo se slovo Páně v jeho srdci a v podobenství mu řeklo: 3 „V království jednoho velikého Krále žila velmi chudá, ale krásná žena, která se zalíbila Královým očím a s kterou zplodil mnoho synů. 4 Jednoho dne se ta žena zamyslela a řekla: „Co já, ubohá, budu dělat, když jsem zrodila tolik synů, a nemám, z čeho by mohli žít?“ 5 Když tak o tom ve svém srdci přemýšlela a pro mnoho takových myšlenek její tvář zesmutněla, objevil se Král a řekl jí: „Co se ti stalo, že tě vidím tak zamyšlenou a tak smutnou?“ 6 A ona mu vypověděla všechno, čím se v duši trápila. 7 Na to jí Král řekl: „Neboj se4 pro svou velikou chudobu, ani kvůli svým synům, kteří se ti narodili, ani kvůli dalším, kteří se ti narodí, neboť má–li mnoho nádeníků nadbytek chleba v mém domě, nechci, aby moji synové hynuli hladem5, ale chci, aby měli více než ostatní.“
8 František, muž Boží, ihned pochopil, že tou chudou ženou je označen on sám. 9 Od té doby Boží muž vskutku posílil své rozhodnutí zachovávat i nadále nejsvětější chudobu6.
36. 1 Ještě v tu hodinu vstal a šel k papeži, aby mu oznámil, co mu Pán zjevil.
2 Když to pan papež uslyšel, velmi se podivil, že Pán zjevil svou vůli člověku tak prostému. 3 A poznal, že není veden lidskou moudrostí, ale mocí a silou Ducha7.
4 Potom se blažený František sklonil a pokorně a oddaně mu slíbil poslušnost a úctu8. 5 A ostatní bratři, kteří poslušnost ještě neslíbili, slibovali podobně z příkazu pana papeže poslušnost a úctu blaženému Františkovi9.
6 A pan papež schválil Řeholi jemu i jeho bratřím nynějším i budoucím10. 7 Dal mu také dovolení kázat všude, jak by ho Duch svou milostí obdařil, a rovněž aby mohli kázat i ostatní bratři, kterým bude blaženým Františkem služba kázání svěřena11.
8 Od té doby začal blažený František kázat lidu po městech a vesnicích12, jak mu zjevoval Duch Páně. 9 Pán vkládal do jeho úst slova vznešená, lahodná a líbezná, takže nikdo, kdo je poslouchal, nemohl se jich nasytit.
10 Z úcty, kterou choval k bratrovi, zmíněný kardinál stanovil, aby všech dvanáct bratří bylo přijato do duchovního stavu13.
11 A později blažený František ustanovil, aby se dvakrát do roka konala kapitula, a to o Letnicích a v měsíci září, na svátek sv. Michaela14.
1 1Cel 32-33 popisuje tuto událost úplně jinak.
2 Srv. ZávFr 14.
3 Srv. Job 14,2.
4 Srv. Lk 12,32.
5 Srv. Lk 15,17.
6 Perugijský anonym 34-36 uvádí výrok sv. Františka o ženě, kterou v lese oplodnil král. Tento výrok skutečně pochází od sv. Františka, neboť jej v roce 1219 cituje ve svém kázání už kentský kněz Ota z Cheritonu a jako autora výslovně uvádí Františka z Assisi. Perugijský anonym však tento výrok vkládá sv. Františkovi do úst před papežem Inocencem III. Tuto skutečnost by Ota z Cheritonu jistě uvedl, neboť by dodala významu jeho kázání, ale o ničem takovém se nezmiňuje. Rovněž 1Cel 32-33 popisuje návštěvu sv. Františka u papeže, aniž by něco podobného zmiňoval. Odkud se tedy vzalo spojení tohoto Františkova podobenství s návštěvou u papeže, pochopíme z toho, co následuje po jeho uvedení, totiž že František se ještě více upevnil ve svém rozhodnutí jít cestou radikální chudoby. Od PerAn pak tuto příhodu přebírá Leg3Dr, od ní ji přejímá 2Cel a od 2Cel VětLeg sv. Bonaventury.
7 Srv. 1 Kor 2,4.
8 Srv. Řeh 1,2; NepŘeh Ú,3.
9 Srv. Řeh 1,3; NepŘeh Ú,4.
10 Srv. NepŘeh Ú,2.
11 Srv. Řeh 9,2.
12 Srv. Lk 8,1.
13 Tím se z nich stali klerici a byli vyňati ze světské pravomoci.
14 Srv. NepŘeh 18,1-2.